Zapisz się do newslettera!

Chcesz być zawsze na bieżąco z tematyką bloga? Interesuje Cię praktyczna wiedza i jej źródła? Raz w miesiącu przesyłam informację o nowych wpisach z bloga oraz o praktycznych rozwiązaniach pojawiających się problemów. Żadnych obcych reklam.

Share this:

  • Uzupełnienie powyższego pola oznacza zgodę na otrzymywanie od BIDO Piotr Liwszic newslettera jawneprzezpoufne.pl za pośrednictwem wiadomości e-mail. W każdej chwili możesz wycofać zgodę na otrzymywanie Newslettera, choć będzie mi z tego powodu przykro. Masz zawsze prawo do wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania swoich danych osobowych (zakładka kontakt), a o reszcie przysługujących Ci praw przeczytasz w polityce prywatności.

Obecność służb specjalnych w służbie zagranicznej wyłącznie za zgodą Ministra Spraw Zagranicznych?

Kolejny druk sejmowy, który mnie zainteresował dotyczy zmian w ustawie o służbie zagranicznej oraz niektórych innych ustaw.
Rządowy projekt został skierowany do sejmu w dniu 16 marca 2017 r. i opatrzony numerem 1385. Tematyka proponowanych zmian dotyka obecności służb specjalnych w służbie zagranicznej. W związku z powyższym ustawodawca proponuje wprowadzenie art. 7a o następującej treści:
Obraz

 
​Jak widać obecność służb specjalnych w strukturach służb zagranicznych będzie uzależniona wyłącznie od zgody ministra właściwego do spraw zagranicznych, a zgodzie takiej zostanie nadana odpowiednia klauzula tajności, zapewne będzie to klauzula „poufne” (zobacz art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o ochronie informacji niejawnych).
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu:
Obraz

 
W mojej ocenie projektowany przepis będzie dobrym pretekstem, aby sprawdzić kto i na jakich etatach pełni dziś służbę zagraniczną. Pewność taką posiadam, albowiem mowa o tym jest wprost w uzasadnieniu projektu:
Obraz

 
​Moim zdaniem jakikolwiek ruch zainteresowania własnymi pracownikami na pewno nie ucieknie uwadze służbom specjalnym krajów, które goszczą naszych „dyplomatów”.